Sposób informowania o rasie przy patrzeniu na postać

Ogólne forum o Lacu, otwarte dla wszystkich.

Moderator: łowcy trolli

Który sposób jest lepszy?

Ten, co jest. ("Nifir jest rasy osioł.")
9
39%
Nowy. ("Nifir jest osłem.")
14
61%
 
Liczba głosów : 23

Sposób informowania o rasie przy patrzeniu na postać

Wiadomośćprzez muzgus » Cz lip 27, 2006 12:43 am

Sprawa poruszona w błędzie #974 została przeze mnie wyciągnięta na wierzch. Zanim cokolwiek jednak zrobię, chciałbym się dowiedzieć co sądzą o tym gracze, żeby potem nie było następnych zgłaszanych błędów lub osób bardzo niezadowolonych.

Deliv napisał(a):Gerino jest rasy wampir. czy nie lepiej by bylo po prostu "Gerino jest wampirem"? Bo jakos tak dziwnie to brzmi.


Takie jest moje zdanie, i ja je popieram.

Lam napisał(a):To dziecinnie proste do zrobienia i brzmiałoby lepiej. Problem jest jednak z płciami - łatwo powiedzieć, że Gerino jest kaczką, ale czy raczej nie kaczorem, a Tienne kaczką? A jeśli Gerino jest jednorożcem, to czym jest tak samo przemieniona Tienne? Większość dostępnych w Lacu ras sprawiłoby mi trudność i zapewne zakończyłoby się pisaniem "Gerino jest samcem wywerny", "Tienne jest samicą jednorożca". Jeszcze skłonni się obrazić! A jeśli będzie "Tienne jest klępą", wielu graczy nie zrozumie, co to za zwierzę bez zaglądania do słownika... a tam zaraz przeczytają przenośne znaczenie i foch murowany! (http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=23853)

Chyba jednak lepiej jest jak jest - zero pracy, a neutralnie i pewnie.

Zresztą nawet bez samic/samców jest sporo możliwości obrażenia kogoś pisząc, że jest świnią, osłem, jeleniem, łosiem, krową, mułem, wieprzem, pawiem, flądrą itd. itp. Nie można zaś mylnie zinterpretować "jest rasy krowa" - dopiero gracz musi przekonstruować to zdanie, żeby móc się z kogoś pośmiać, Lac jednak tego nie zasugeruje.


Pierwszy problem zauważony przez Lama wydaje się ważniejszy, jednak jest do rozwiązania, wystarczy wpisać narzędniki rodzaju żeńskiego do ras. Mimo, że uważam że to nie jest konieczne (komunikat "Danga jest koniem." oddaje tak samo sprawę jak "Danga jest klaczą."), to można to zrobić. Tutaj jednak pojawia się druga sprawa, a mianowicie kwestia obrażania graczy. Bo jeśli Danga będzie miała rasę pies, to komunikat będzie brzmiał "Danga jest suką.". Więc tutaj lepiej napisać "Danga jest psem.". Czyli generalnie problemy są takie, jakie zauważył Lam. I teraz zwracam się z pytaniem do Was, co sądzicie o tym pomyśle i jakie są Wasze refleksje na ten temat. Bez obrzucania się gównem proszę.

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano Pt lip 28, 2006 9:07 pm przez muzgus, łącznie edytowano 1 raz
gg: 5224983 | jabber: m [at] jabber.cz| tlen: muzgus [at] tlen.pl | icq: 314995403
(___________(Już pusto...) ___________)
Emblemat użytkownika
muzgus
 
Wiadomości: 827
Dołączył(a): Śr gru 24, 2003 11:30 am
Lokalizacja: Hrabstwo Anin

Wiadomośćprzez Val » Cz lip 27, 2006 12:51 am

Wolę drugą opcję, uważam że warto wiedzieć przy patrzeniu na niektóre osoby, których płeć jest czasem po samym imieniu nierozpoznawalna, czy to baba, czy chłop od razu, żeby nie musieć wciskać "kim $". A samica psa, czy samiec dzika jest chyba lepsze niż knur, czy suka.
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Re: Sposób informowania o rasie przy patrzeniu na postać.

Wiadomośćprzez Lam » Cz lip 27, 2006 1:14 am

muzgus napisał(a):wystarczy wpisać narzędniki rodzaju żeńskiego do ras
Ha ha ha, "wystarczy". Zacznij od podania narzędnika rodzaju żeńskiego od "człowiek", "gnom", "ork".

Val, "samica człowieka" wcale dobrze nie brzmi :)

Poza tym ankieta nie jest zrobiona dobrze, więc jej wynik nie może się liczyć. Oczywiste jest, że Nifir jest osłem, więc każdy na to zagłosuje :) Weź przykład z Fortareą :)
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Wiadomośćprzez Val » Cz lip 27, 2006 1:20 am

Gnomicą, orczycą, oślicą. Człowiek faktycznie jest ciężki, ale reszta jest do zrobienia.
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Wiadomośćprzez Lam » Cz lip 27, 2006 3:16 am

Taką zasadą można przejechać wszystkie rasy!
człowiek - człowieczyca
owad - owadzica
martwiak - martwica!
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Wiadomośćprzez Val » Cz lip 27, 2006 3:23 am

Ej, a elfka? W ten sam sposób można zrobić gnomkę, krasnoludkę, czy cokolwiek? Tyle że gnomica i krasnoludzica brzmi lepiej, a orczyca to już dużo, dużo lepiej niż orka:).
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Wiadomośćprzez muzgus » Cz lip 27, 2006 10:40 am

Z człowiekiem nie ma problemu, zdanie "Fortatea jest człowiekiem" jest całkowicie poprawne i w pełni spójne logicznie. Musisz się z tym pogodzić. Moim celem nie jest wprowadzanie do "kto" informacji o płci, a zmiana sposobu wyświetlania informacji o rasie.

Co do owada - powiedziałbyś kiedyś że "mucha jest owadzicą"? Mucha to rodzaj żeński, ale mimo wszystko ja bym powiedział że "mucha jest owadem".
gg: 5224983 | jabber: m [at] jabber.cz| tlen: muzgus [at] tlen.pl | icq: 314995403
(___________(Już pusto...) ___________)
Emblemat użytkownika
muzgus
 
Wiadomości: 827
Dołączył(a): Śr gru 24, 2003 11:30 am
Lokalizacja: Hrabstwo Anin

Wiadomośćprzez kerth » Pt lip 28, 2006 2:39 pm

A co zrobić z demonem czy aniołem? tak naprawde nie ma w zadnej mitologii chyba rodzaju zenskiego tych ras. To ze demon pokazuje sie jako powabna niewiasta i ma na imie Aurelia, to tylko kwestia jego wyobrazni. niby moznaby zostawic Aurelia jest demonem, czy Aurelia jest aniołem, ale w takim razie pytanie: dlaczego by Aurelia jest psem nie jest odpowiednie? W koncu nie kazdy zaczyna ogladanie psa od ogona i na pierwszy rzut oka nie wie czy jest psem czy psicą. Zreszta juz widze elfa ktory rozrozni orka od orczycy. Ale i tak chyba najlepiej jest tak jak jest. Bo przynajmniej nie ma dywagacji czy jest sie aniolem czy anielica albo sektoidem czy sektoidzica. Poza tym jak juz odmieniac to moze tez odmienic w wyniku polecenia 'kto'?
Emblemat użytkownika
kerth
 
Wiadomości: 34
Dołączył(a): Pt sie 24, 2001 2:00 am
Lokalizacja: Lodz

Wiadomośćprzez Lam » Pt lip 28, 2006 2:46 pm

Dobrze napisałeś, że można po prostu napisać "Kerth jest świnią", nie patrząc na płeć. Ale czy nie przeszkadzałoby Ci to, gdyby ktoś wziął sobie to do serca i potraktował jako przenośnię? Wyżej wymieniłem inne rasy, które mają przenośne negatywne znaczenia.
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Wiadomośćprzez joerg » Pt lip 28, 2006 6:11 pm

Jeśli jest świnią (czyli rasy świnia), sam jest sobie winien i raczej powinien się z tego śmiać, niż obrażać z powodu wyśmiewania go za rasę. Jeśli rasa nie jest na życzenie czy za karę, to hop! w objęcia kata i po sprawie.
joerg
 
Wiadomości: 361
Dołączył(a): Pn sie 08, 2005 2:13 pm

Wiadomośćprzez kerth » Pn lip 31, 2006 10:22 am

Swini tez bym nie zagladal pod ogon. Poza tym swinia rodzaju meskiego to knut, wiec Kerth jest knurem:). I wlasnie, bo rodzaju zenskiego to locha, wiec dochodzi to, ze nie ma na Lacu rasy swinia - bo nie mozna sie w nia zmienic/spotkac jej. A tak naprawde to wole byc swinia niz suka. A jeszcze pytanie - jak nazwac samca driady?
Emblemat użytkownika
kerth
 
Wiadomości: 34
Dołączył(a): Pt sie 24, 2001 2:00 am
Lokalizacja: Lodz

Wiadomośćprzez Gerino » Pn lip 31, 2006 10:50 am

Driada. O ile dopuszczamy istnienie męskich driad, to dalej nazwyają się oni driadami.
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez kerth » Pn lip 31, 2006 11:36 am

czyli teoretycznie zmiana plci dodatkowo do przemiany:). Ladny komplecik:)
Emblemat użytkownika
kerth
 
Wiadomości: 34
Dołączył(a): Pt sie 24, 2001 2:00 am
Lokalizacja: Lodz

Wiadomośćprzez Nifir » Pn lip 31, 2006 6:17 pm

No dobra, a krowa?:) Myślałem, że facet krowa to byk... ;)
Emblemat użytkownika
Nifir
 
Wiadomości: 513
Dołączył(a): Wt gru 23, 2003 8:36 pm

Wiadomośćprzez Val » Pn lip 31, 2006 6:21 pm

Nie, facet krowa to krów. Nie mylić z kurwą.
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Wiadomośćprzez Myisab » Pn lip 31, 2006 8:41 pm

Nigdy nie widzialem orka jako dziewczyne...
Najlepiej zrobic:
"Santera jest wampirem płci żeńskiej"
"Lecz pamiętaj naprawdę nie dzieje się nic, i nie stanie się nic aż do końca..."
Emblemat użytkownika
Myisab
 
Wiadomości: 77
Dołączył(a): Śr maja 03, 2006 4:37 pm
Lokalizacja: B-B

Wiadomośćprzez Val » Pn lip 31, 2006 9:03 pm

Wampirzycą! A zastanawiam się jak z martwiakami. Ktoś, kto nie zna się na anatomii nie rozpozna, czy szkielet miał między nogami fiuta, czy tylko go tam miewał.
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Wiadomośćprzez Gerino » Pn lip 31, 2006 9:11 pm

?anatomia, więc nie ma problemu ;)
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez Thail » Pn lip 31, 2006 9:30 pm

Nigdy nie widzialem orka jako dziewczyne...

Ja nie widziałem w ogóle orków i się nie chwalę! :cool:
"Nigdy nie kłóć się z debilem, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem".
"Naród Polski jest wspaniały, tylko ludzie kurwy" -J. Piłsudski
Emblemat użytkownika
Thail
 
Wiadomości: 1857
Dołączył(a): Cz lut 20, 2003 1:57 am
Lokalizacja: Z Wyspy Lodoss (SKO)

Wiadomośćprzez Myisab » Wt sie 01, 2006 8:01 am

A ja widzialem orkow... w lesie:) W Tolarii
"Lecz pamiętaj naprawdę nie dzieje się nic, i nie stanie się nic aż do końca..."
Emblemat użytkownika
Myisab
 
Wiadomości: 77
Dołączył(a): Śr maja 03, 2006 4:37 pm
Lokalizacja: B-B


Powrót do Lac



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron