Jakie są wymagania Laca?

Ogólne forum o Lacu, otwarte dla wszystkich.

Moderator: łowcy trolli

Jakie są wymagania Laca?

Wiadomośćprzez xxŁoś(EOB) » Wt lut 22, 2005 12:36 am

Z jednej strony gram sobie w Laca i wydaje mi się, że w miarę wszystko rozumiem. Wiem też, że jak znajdzie się jakaś wątpliwość, to mam gdzie szukać odpowiedzi na moje pytania. Wiem, że są ludzie grający w tę grę z taką łatwością, jakiej pozostaje mi tylko pozazdrościć - to jest tylko dowód na to, że się DA.

Z drugiej strony czytam to forum i załamują mnie ludzie, którzy chcą sobie pograć w kolejną gierkę, a którzy ni w ząb nie rozumieją o co w tym wszystkim chodzi. Na początku swej przygody w Lacu (i z Lacem) mają nikłą wiedzę na temat tej gry, ale temu nie należy się dziwić, bo każdy z nas przecież zaczynał i nie od razu wszystko wiedział (istnieją wyjątki, potwierdzające regułę). Ale miast uczyć się (przede wszystkim z pomocy, ale nie tylko) i zdobywać doświadczenie po prostu grając, pytają wszystkich dookoła: gdzie jest kowal, co to jest elf, jakie są krainy, jak zabijać, gdzie iść na którym poziomie (przyznaję się, zadawałem tego typu pytanie dość często i przez długi okres czasu), jak wyjść z czyśćca, jak nie umierać z głodu i pragnienia itp.

Dlatego postanowiłem po pierwsze powiedzieć czego moim zdaniem od gracza wymaga Lac, a po drugie zapytać Was o zdanie na ten temat. Cel jest taki: człowiek ewentualnie zainteresowany rozpoczęciem gry w Laca miałby przeczytać ten temat i ocenić, czy on nadaje się do tej gry. Jeśli stwierdzi, że jednak tak, to może się przy okazji dowiedzieć przydatnych rzeczy (przynajmniej mam taką nadzieję).

Ja spróbuję zacząć, ale mam nadzieję, że moje wypociny będą małym procentem przydatnych uwag, które pojawią się w tym temacie. Chciałbym też, by moje "punkty" były ulepszane i rozwijane.

Moim zdaniem, Lac od gracza wymaga przede wszystkim wyobraźni. Jeśli graczowi jej brakuje, zorientowanie się gdzie się znajduje jego postać, może być problemem. Jest ona też wielce przydatna do miliona innych rzeczy, o których akurat zapomniałem. :) Ale mogą to być między innymi takie rzeczy, jak: planowanie rozwoju swojej postaci, przewidywanie różnych rozwojów wypadków itp.

Zdecydowanie wymagana jest cierpliwość. Jeśli dwa razy z rzędu zginąłeś z ręki jakiegoś moba, który już dogorywał, a ty ryzykując życie chciałeś dokończyć walkę by zdobyć dużą ilość punktów doświadczenia... spróbuj i trzeci, ale wcześniej zastanów się jak zwiększyć swoje szanse.

Opanowanie. Jeśli zaczepi Cię jakaś postać, popełnianie literówek ze zdenerwowania wcale Ci nie pomoże.

Przyswajanie wiedzy. Jeśli ktoś odpowiada na Twoje pytanie drugi raz, a Ty nadal nie rozumiesz, choć jest to na tyle łatwe, że powinieneś na to wpaść sam - raczej nie będzie miał ochoty tłumaczyć Ci tego trzeci raz.

Czytanie, i to ze zrozumieniem. Jeśli czytasz w regulaminie (a w ogóle pomyślałeś o tym, by go przeczytać?), że czegoś Ci nie wolno, po prostu tego nie rób.

Zdolność wysnuwania wniosków na podstawie tego, co już wiesz. Jeśli ktoś Ci podpowiedział, że aby dowiedzieć się o elfach, należy w Lacu wpisać ?elf, domyśl się, że analogicznie możesz wpisać ?człowiek, ?krasnolud itd. i dowiedzieć się o ludziach i krasnoludach.

Pokora. Mimo iż złamałeś regulamin, bo na przykład źle odmieniłeś swe imię, albo w ogóle nie nadaje się ono do używania, bogowie są wyrozumiali, i nie zabijają Cię niczym człowiek robaczka, ani nie banują (przynajmniej nie od razu). Każą Ci natomiast poprawnie je odmienić, a Ty nie masz nic do powiedzenia - masz to zrobić. Najbardziej opłaca się zrobić co Ci każą, najmniej - dyskutować (ani tym bardziej kłócić) o tym, że Ty akurat uważasz inaczej niż oni.

Umiejętność poprawnego posługiwania się językiem polskim. Oznacza to, że nie będą tolerowane rażące błędy ortograficzne (i odczujesz to na własnej skórze najpierw dzięki graczom, którzy czytają co piszesz, a potem dzięki bogom, których cierpliwość jest ograniczona). Nie ma mowy też o zapożyczeniach z innych języków - zapomnij o "[zdobywam doświadczenie?]", "levelu" itp. Wymawianie takich słów jest automatycznie blokowane przez muda, ale należy o tej zasadzie zawsze pamiętać, np. na forum, gdzie takiej autocenzury nie ma, albo w grze, w sytuacji, gdy długo dumasz nad długim zdaniem i nie masz ochoty, by się okazało, że nie możesz go powiedzieć, bo gdzieś w nim znajduje się zakazany wyraz.

Przydaje się też poczucie humoru, a mile widziana jest zdolność odgrywania swojej roli w zależności od postaci, którą się steruje i sytuacji, w jakiej się ta postać znajduje.
Ostatnio edytowano Śr lut 23, 2005 11:20 am przez xxŁoś(EOB), łącznie edytowano 2 razy
Wyłaź z babilonu, wyłaź!
xxŁoś(EOB)
 
Wiadomości: 457
Dołączył(a): N sty 19, 2003 8:26 pm
Lokalizacja: 3km od miasta Kingston

Wiadomośćprzez Kethrax » Wt lut 22, 2005 12:46 pm

Lac mój drogi wymaga działającego PC z monitorem i klawiaturą oraz dostępem do internetu. Wymaga też gracza, najlepiej w wieku od 7 lat, ale znam graczy młodszych, którzy nieźle pykali :D Dodatkowo niezbędna jest wyobraźnia, oraz podstawowe opanowanie posługiwania się klawiaturą (lub myszką, która ułatwia oglądanie stronki i uzyskanie potrzebnych informacji). Gram w Laca z przerwami od 1999 i nigdy nie odczułem żadnych problemów poza zdobywaniem przedmiotów. Co jakiś czas zmieniają się statystyki itemków, położenie i organizacja krain, miast również. To jest pewien problem. Reszta jest kwestią cierpliwości i czasu, jaki się chce poświęcić na granie. Ja w Tormenta grałem 3 dni i się zacinałem co chwila, ale przelazłem. Dowodzi to, że każdy (czyli istoty o tak małym rozumku jak ja również) może przejść/grać w każdą grę. Wyniki zależą jedynie od doświadczenia nabywanego w miarę grania i poznawania mozliwości, cech programu.
Ostatnio edytowano Wt lut 22, 2005 2:28 pm przez Kethrax, łącznie edytowano 1 raz
Kethrax
 
Wiadomości: 354
Dołączył(a): Pn lis 15, 2004 3:24 pm
Lokalizacja: Warszawa

Wiadomośćprzez Khrell » Wt lut 22, 2005 12:59 pm

Bez sensu. Lac powinien być moim zdaniem dla każdego. Każdy powinien móc zagrać w Laca, jedni będą grali lepiej, drudzy gorzej, a trzeci jeszcze będą odpadali. Jaki problem?
Khrell
 
Wiadomości: 474
Dołączył(a): Pt kwi 11, 2003 7:21 pm

Wiadomośćprzez Gerino » Wt lut 22, 2005 2:25 pm

Jemu nie chodziło o ograniczanie dostępu do Laca, a takie rozważania, co trzeba sobą reprezentować, by ta gra miała sens. W sumie po części się zgadzam, bo stwierdzenie, żę MUDy nie są dla każdego nie jest niczym odkrywczym...
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez Lam » Wt lut 22, 2005 5:33 pm

Chodzi o przekazanie delikwentowi konkretnie "albo spełnisz te warunki, albo nie pograsz". Do potencjalnego gracza należy ocena, czy spełnia warunki od razu, czy też nie, a jeśli nie, to należy do niego decyzja, czy będzie pracował nad sobą, by je spełnić, czy też nie. Jeśli na oba pytania odpowie "nie", niech nam da spokój, ale jeśli chce się uczyć, my możemy pomóc.

Niech jednak będzie przygotowany, że nikt go nie będzie częstował rozwiązaniami, a jedynie podpowiedziami lub wskazówkami, gdzie rozwiązań szukać.
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Wiadomośćprzez joerg » So sie 20, 2005 7:40 pm

Bez umiejetnosci szybkiego pisania nie ma nawet co probowac zdobyc jakis wyzszy poziom.
joerg
 
Wiadomości: 361
Dołączył(a): Pn sie 08, 2005 2:13 pm

Re: Jakie są wymagania Laca?

Wiadomośćprzez Alu » So sie 20, 2005 8:00 pm

xxŁoś(EOB) napisał(a):Umiejętność poprawnego posługiwania się językiem polskim. Oznacza to, że nie będą tolerowane rażące błędy ortograficzne (i odczujesz to na własnej skórze najpierw dzięki graczom, którzy czytają co piszesz, a potem dzięki bogom, których cierpliwość jest ograniczona). Nie ma mowy też o zapożyczeniach z innych języków - zapomnij o "[zdobywam doświadczenie?]", "levelu" itp. Wymawianie takich słów jest automatycznie blokowane przez muda, ale należy o tej zasadzie zawsze pamiętać, np. na forum, gdzie takiej autocenzury nie ma, albo w grze, w sytuacji, gdy długo dumasz nad długim zdaniem i nie masz ochoty, by się okazało, że nie możesz go powiedzieć, bo gdzieś w nim znajduje się zakazany wyraz.

Jak dla mnie jest to kolejna głupia ,,zaleta''. Lac nie powinien blokować wypowiedzi, tylko zamieniać "[poziom?]"->"poziom, "[doświadczenie?]"->"doświadczenie" itd. Rożnica między tymi dwoma systemami jest taka, że blokowanie bardziej irytuje niż automatyczna zamiana.
Lu lu lu, I've got some apples, lu lu lu you've got some too, lu lu lu, let's make some applesauce, take off our clothes and lu lu lu. =) // k@jabber.cc // Last.fm
Emblemat użytkownika
Alu
 
Wiadomości: 84
Dołączył(a): N gru 21, 2003 10:47 pm

Wiadomośćprzez Gerino » So sie 20, 2005 8:15 pm

Polemizowałbym... gdyby mi się chciało. Chodzi nie o to, by to ładnie wyglądało, ale żeby ludzie nauczyli się pisać poprawnie...
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez Kethrax » N sie 21, 2005 12:56 pm

Pisać poprawnie? Na Lacu? Nie, zdecydowanie nie. Po pierwsze filtr jest dziurawy i przepuszcza bardziej złożone zwroty angielskie (bardziej złożone od ok, fuck itp). Niektóre przekleństwa też wchodzą. Uzdrowiciel nawet nie reaguje jak mówię "Jebb się poopierdolon... i w tym stylu (dodając literkę do wulgarnego wyrazu). Powiedzmy raczej, jaki Lac miał być, a nie jaki jest, ponieważ różnica jest tutaj tak rażąca (różnica między zamysłami, regulaminem i wypowiedziami bogów, a praktyką), że chyba nie warto na ten temat w ogóle dyskutować. Cieszmy się tym, co mamy i czekajmy, aż Lac się poprawi albo na horyzoncie pojawi się coś ciekawszego.
Kethrax
 
Wiadomości: 354
Dołączył(a): Pn lis 15, 2004 3:24 pm
Lokalizacja: Warszawa

Wiadomośćprzez Lam » N sie 21, 2005 1:12 pm

Kethraksie, nie zrozumiałeś idei. Lac nie celuje w cenzurę słów, chociaż ją zawiera. Chodziło o uchronienie graczy przed gniewem bogów. Trochę było szkoda, jak połowa ludzi chodziła czasowo uciszona za klątwy na gawędzie, za uparcie powtarzane mimo ostrzeżeń celowe "literówki" i błędy popełniane na przekór lub ze względów rzekomo praktycznych (Ishyrion twierdził, że pisze tak, jak pisze, bo nie może ustawić polskich liter :)), a po zdjęciu klątwy klęli na cały świat. Teraz najpopularniejsze zwroty, od których czytania bolą oczy/głowa, są zablokowane, abyś nie naraził się na gniew bogów używając ich. Zabezpiecza Cię to przed represjami oraz ustala pewien standard wypowiedzi. Celowe omijanie tej cenzury jest jawnym odrzuceniem pomocy i krzykiem "tu jestem, zabijcie mnie". A w życiu jest tak, że kiedy czegoś bardzo chcesz, na pewno stanie się wedle Twej woli :)
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Wiadomośćprzez Gerino » N sie 21, 2005 1:46 pm

Lac spełnia tym samym także funkcję dydaktyczną =)
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez joerg » N sie 21, 2005 2:49 pm

Wracajac do tematu: dlaczego nikt nie napisal, ze Lac wymaga czasu i to duzo? Jestem w polowie drogi do pierwszego 100 poziomu i jak na razie w Lacu spedzilem ponad 70 prawdziwych godzin. A z tego, co widze, po zdobyciu pierwszej "setki", zapragne zdobyc i druga, a potem trzecia, wtedy znajde sobie zabawe w biciu sie w jakichs turniejach, a gdy to mi sie znudzi, pewnie bede chcial sie zajac za tworzenie krain, podsuwanie pomyslow i wskazywanie potencjalnych bledow. I to, jak przypuszczam, zaledwie wierzcholek gory lodowej tego, co mozna robic w Lacu i w zwiazku z nim.

Mud to bagno, a chodzenie po bagnach wciaga.
Ostatnio edytowano N sie 21, 2005 2:54 pm przez joerg, łącznie edytowano 1 raz
joerg
 
Wiadomości: 361
Dołączył(a): Pn sie 08, 2005 2:13 pm

Wiadomośćprzez Lam » N sie 21, 2005 2:53 pm

Na stronie jest napisane, na forum w wielu miejscach, na ircu Ci mówiliśmy, żebyś lepiej nie zaczynał... A Ty co? :) I jeszcze koleżankę chcesz wciągnąć! Wstyd!
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Wiadomośćprzez Kethrax » N sie 21, 2005 3:21 pm

Lam, on nie czytał chyba jednej z poprzednich wersji strony: "Lac wciąga bardziej niz heroina". I musze powiedzieć, że ten kto pisał to zdanie, wiedział co mówi.
Kethrax
 
Wiadomości: 354
Dołączył(a): Pn lis 15, 2004 3:24 pm
Lokalizacja: Warszawa

Wiadomośćprzez Lam » N sie 21, 2005 3:23 pm

To cały czas jest (na stronie o mudzie), do tego nawiązywałem pisząc, że jest na stronie :)
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Wiadomośćprzez Legolas » N wrz 04, 2005 5:29 pm

Ja gram w laca dopiero od paru dni(jestem na 12 poziomie) i póki co ta gra niesamowicie wciąga.Całkowicie zgadzam się z tym ze lac uzaleznia bardziej niz heroina
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed dotarciem "ptasiem grypy" do Polski,prosi także o nie wkladanie żadnych "ptaszkow" do buzi!!!!!
Legolas
 
Wiadomości: 1
Dołączył(a): N wrz 04, 2005 5:23 pm

Wiadomośćprzez Kethrax » N wrz 04, 2005 10:51 pm

A brałeś? Nawiasem mówiąc, kilka dni to raczej mały dorobek. Mamy tu takich graczy, którzy grają od lat i nadal znajdują na Lacu coś dla siebie. Lepiej wycofaj się, póki możesz. :P
Kethrax
 
Wiadomości: 354
Dołączył(a): Pn lis 15, 2004 3:24 pm
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Lac



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron