Publiczne repozytorium źródeł Laca

Ogólne forum o Lacu, otwarte dla wszystkich.

Moderator: łowcy trolli

Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Lam » Wt mar 13, 2012 4:51 am

13 marca 1997 roku, o godzinie 3 w nocy, po raz pierwszy uruchomiłem eksperymentalnego muda z pełną polską odmianą. Mimo, że dotyczyło to tylko jednej krainy i niewielu komunikatów, było technologicznym przełomem i można śmiało powiedzieć, że rozpoczęło nowy rozdział w historii polskich mudów.

Do głowy by mi wówczas nie przyszło, że demonstracja technologii, jaką był wówczas Lac, przeistoczy się w pełnoprawną grę, która pochłonie całe miesiące z życia setek graczy. Stało się to za sprawą wielu pomocnych rąk, tak po stronie kodu, jak i tworzenia naszego wielkiego, pięknego świata.

Pełne spolszczenie, które zrodziło Laca, nie było wcale jego jedyną innowacją. Przez lata staraliśmy się pokonywać kolejne bariery narzucane przez wyjściowy kod i szczycimy się naszymi dokonaniami. Rozbudowany język skryptów w krainach, system zmysłów, unikalna flaga zabójcy, obsługa wielu architektur czy IPv6 - to tylko przykłady implementacji napawających nas dumą.

Dlatego właśnie dziś, z okazji budzącej szacunek rocznicy i w ramach urodzinowego prezentu, ogłaszam upublicznienie kodu Laca!


Kod jest dostępny w GitHubie, pod adresem: https://github.com/Lamieur/Lac

Repozytorium zawiera pełne źródła Laca, pliki konfiguracji i minimalny zestaw krain pozwalający go uruchomić, garść dokumentacji oraz pliki projektów mogące wspomóc Was w kompilacji. Instrukcja uruchomienia znajduje się na głównej stronie repozytorium.

Zamierzamy akceptować usprawnienia przesyłane przez graczy, więc jeśli coś w Lacu wymaga poprawy, teraz możecie naprawić to sami!


Te 15 lat było wspaniałą przygodą, obfitującą w wydarzenia nie tylko w świecie Laca, ale także poza nim. Dlatego korzystając z okazji, dziękuję bogom Laca, ale przede wszystkim jego graczom - tylko dzięki Wam nadal nie zgasł! Obyśmy zobaczyli się na jeszcze jednym zlocie!


Szczególne podziękowania należą się Vigudowi, który zmusił mnie do upublicznienia źródeł, ale przedtem miesiącami przygotowywał je do wydania. (Naprawdę liczę na przemowę!)
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Val » Wt mar 13, 2012 9:28 pm

Czy ktoś mógłby wypierdzielić w cholerę pp i założyć Laca od nowa z gawędą? Może o nazwie "LLAC - Lepszy Lac [BEZ PP!]"?
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Vigud » Wt mar 13, 2012 9:35 pm

Wszystkie zmiany w kodzie są możliwe, tylko pozostaje kwestia stworzenia nowych krain, gdyż te z Laca nie są udostępnione.
Vigud
 
Wiadomości: 10
Dołączył(a): So lut 20, 2010 12:57 am

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Val » Wt mar 13, 2012 10:08 pm

Poważnie? Czytaj jest to tak zwany kiedyś "Lacdos" tylko w nowej wersji?
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Vigud » Wt mar 13, 2012 10:22 pm

Dosowy Lac działa wyłącznie w trybie jednego gracza, pod systemami Windows i MS-DOS. To, co zostało udostępnione, to kod źródłowy prawdziwego Laca, w którego gracze grają od 15 lat. Oznacza to, że ktoś średnio rozgarnięty w temacie może je przekształcić w taki sam program, jaki teraz działa pod adresem lac.pl 4000.

Różnica polega na tym, że oryginalny program (Lac spod adresu Lac.pl) ma dostęp do wszystkich krain, które zostały dla niego stworzone, spełniają minimalne kryteria zdatności do użytku i zostały podpięte do oficjalnej wersji gry. O ile zwykli śmiertelnicy mają dostęp do źródeł (a więc i w praktyce również do programu), o tyle nadal nie masz skąd wziąć krain Laca, oprócz tych kilku przykładowych, jak Midgaard.

Istnieje natomiast możliwość stworzenia nowych krain, od podstaw. I - tu nowość - użycia ich na serwerze, z którym będą mogli łączyć się gracze, tak jak to robią teraz w przypadku Laca uruchomionego pod adresem lac.pl. Uf!
Vigud
 
Wiadomości: 10
Dołączył(a): So lut 20, 2010 12:57 am

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Val » Wt mar 13, 2012 10:29 pm

O proszę, a czy ulepszono program do konstrukcji krain? Bo robienie ich w notatniku było zajebiście upierdliwe, a taki śmieszny mały programik miał od pyty bugów.
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Vigud » Wt mar 13, 2012 10:36 pm

Programów do konstrukcji było kilka, oficjalny jest jeden i nazywa się Glaca. Był on sukcesywnie poprawiany i rozbudowywany przez ostatnie dwa lata, jednak należy uczciwie przyznać, że nie jest ukończony. Obecne stadium zaawansowania Glacy możesz ocenić, uruchamiając program stąd: http://lam.pl/GLACA/inst_glaca.exe
Vigud
 
Wiadomości: 10
Dołączył(a): So lut 20, 2010 12:57 am

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Val » Wt mar 13, 2012 10:49 pm

Miałem właśnie Glacę na myśli, kiedyś sprawdzę czy nadal się tak strasznie sypie.
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Lam » Śr mar 14, 2012 12:20 am

Oczywiście mamy nadzieję, że oprócz wysypu prywatnych kopii (np. valdrabowy mud bez PP), przynajmniej poprawki błędów do nas wrócą :)
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Val » Śr mar 14, 2012 9:02 am

ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Vigud » Śr mar 14, 2012 6:58 pm

Błędomat służy do raportowania zachowań muda, które z pewnym prawdopodobieństwem są błędami gry. Jest to też miejsce na propozycje zmian i dodatków.

Udostępnienie źródeł programu otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości.

Coś, co wydaje ci się błędem, można teraz sprawdzić od razu, bezpośrednio w kodzie, bez proszenia kogokolwiek o dostęp do odpowiednich plików. Jeśli nie jesteś biegły w programowaniu, może to zrobić za ciebie ktoś inny. Masz też możliwość samemu logicznie dojść do tego, jak co działa. W ten sposób, możesz od razu skonfrontować swoją obserwację z mechanizmem odpowiedzialnym za jakieś zdarzenie. Oczywiście, nikt nie łudzi się, że gracze przestaną zgłaszać błędy, a zaczną je naprawiać za nas i będą robić to poprawnie. Ale dostępność kodu diametralnie zwiększa szansę na to, że ktoś przyjdzie z gotowym rozwiązaniem problemu. Dotyczy to również propozycji, które będą miały znacznie większe szanse na wprowadzenie ich do gry, jeśli spisane zostaną w formie gotowej zmiany w kodzie.
Vigud
 
Wiadomości: 10
Dołączył(a): So lut 20, 2010 12:57 am

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Val » Cz mar 15, 2012 4:13 pm

To ja powtórzę to, co ktoś usunął, w zrozumiały sposób. Gdy pewien ktoś na "pu" wcześniej ukradł kod z pewnego muda, to była wielka afera bo kod to własność prywatna intelektualna sralna. Czemu teraz pewien mud wypuszcza kod... Nie, inaczej. Czemu nie uniknąć kretyńskiej afery i nie wypuścić zawczasu kodów do absolutnie wszystkiego, z czego nie ma się zamiaru czerpać korzyści finansowych?
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Lam » Cz mar 15, 2012 6:36 pm

To był ktoś na "in", a afera była o całość muda z krainami. Zresztą jakim cudem w ogóle krytykujesz moment wydania tych źródeł kiedy są już publiczne? Tydzień temu nie było Ci źle, ale dziś już jest, bo ktoś inny zrobił coś w dobrej wierze? Idź "politykować" gdzie indziej.
Emblemat użytkownika
Lam
władca Leanderu
 
Wiadomości: 2886
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: 22°17' E - 52°11' N

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Val » Cz mar 15, 2012 6:52 pm

Faktycznie, pomyliły mi się imiona. Co za różnica czy z krainami czy nie? A jeśli chodzi o krytykowanie momentu... Z siedem czy osiem lat temu mówiłem już o tym, żeby upublicznić:P.
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Re: Publiczne repozytorium źródeł Laca

Wiadomośćprzez Morfoth » Cz mar 15, 2012 9:35 pm

Decydując się na rozpowszechnienie kodu i tym samym podzielenie się długoletnią pracą zespołu wielu osób, dokonaliście czynu w moich oczach szlachetnego. Nie spodziewam się wysypu utalentowanych programistów przepychających się do pracy nad LACem, mimo to na pewno prędzej czy później znajdzie się ktoś ciekawski, posiadający umiejętności i wystarczająco zdeterminowany do wprowadzenia pewnych usprawnień.

Jako gracz po części wychowany w tym świecie serdecznie dziękuję wszystkim, którzy dorzucili swoje trzy grosze do zakodowania tego programu.

Dobre posunięcie!

idę poszperać...
2B || !2B
Emblemat użytkownika
Morfoth
 
Wiadomości: 239
Dołączył(a): Cz mar 28, 2002 2:00 am
Lokalizacja: Trzeci karton na lewo.


Powrót do Lac



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron