Braci i siostry! Przyjaciele i wrogowie! Przodownicy pracy!

Ogólne forum o Lacu, otwarte dla wszystkich.

Moderator: łowcy trolli

Czy podoba ci się pomysł zmiany ustroju?

Tak
5
22%
Nie
13
57%
Mam to gdzieś
5
22%
 
Liczba głosów : 23

Braci i siostry! Przyjaciele i wrogowie! Przodownicy pracy!

Wiadomośćprzez Gerino » So lut 08, 2003 4:20 pm

Zatem nadszedł ten moment. Moment przewrotu!
---------------------------------------------------------

Po tym optymistycznym wstępie przejdę do rzeczy. Mam propozycję zarówno dla was, śmiertelnych, jak i dla Bogów. Czy nie powinniśmy skończyć z Totalitarną Teokracją, jaka panuję na Lacu? Może wprowadźmy na przykład Demokrację

===============================================
Konstytucja Republiki Laca (wersja 0.1 alfa)


1.1 Ustrój Zmienionej Demokracji (ZD) opiera się na podstawach typowej demokracji, jednak zważywszy na rolę Lama oraz innych Bogów potrzebne są następujące poprawki, o których wspomniane jest w tekście.

1.2 Głową państwa jest prezydent,niezmienny którym jest Lam

1.3 Ustawy (regulujace całe życie na Lacu) wprowadzane mogą być przez:

1.3.1Incjatywy ustawodawcze:-Prezydent
-Grupa posłów(np.1/6 całości)
-Grupa senatorów(j.w.)
-Inicjatywa obywatelska(x obywateli)
- Trybunał
1.3.2 Proces zatwierdzania ustaw obrazuje poniższy schemat:


Grupa posłów ->

zatwierdzenie przez resztę posłów większościa głosów przy udziale co najmniej 1/3 uprawnionych do głosowania (w razie odrzucenia ustawa jest "wyrzucana do kosza"->

Zatwierdzenie przez Senat przy udziale j.w (w razie odrzucenia wraca do posłów, gdzie może być poddana ponownemu głosowaniu, gdzie przy 2/3 głosów na tak, przy obecności 1/2 uprawnionych przechodzi dalej, pomijając senat)->

Prezydent. Prezydent może zatwierdzić ustawę i korzystając ze swoich uprawnień wprowadzić ją w życie. Może także zavetować ustawę, co powoduje jej powrót do sejmu, gdzie veto można przełamać (identycznie jak przy senacie). Po przełamaniu Prezydent wprowadza ustawę. Prezydent może także oddać ja pod głosowanie- ->

Trybunału(o składzie poszczególnych organów napisze później) który może ustawę zavetować 1/2 głosów przy udziale conajmniej 2/3 uprawnionych do głosowania, wtedy traktuje się to jak veto prezydenckie, bądź ustawę przepuścić, i traktuję się to jak zgodę prezydencką.

1.3.2.1 Jeżeli ustawa pochodzi z innych źródeł przechodzi ona taki sam cykl jak ta powyżej.

1.4 Skład organów państwowych:

Sejm- grupa np.20, 50 itp. obywateli Laca wybranych w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Kadencja trwa powiedzmy - kwartał, pól roku itp.

Senat: Grupa zasłużonych obywateli: Bochaterów, Budowniczych, Bogów itp. w liczbie 1/2, 1/3 liczebności sejmu. Wybierani w głosowaniu co pół roku, rok w głosowaniu j.w

Trybunał: Grupa 3 - 5 Bogów Laca niezmiennych, chyba że przejdzie ustawa o rozpisaniu wyborów, bądź odwołaniu jednego bądź wiecej członków trybunału.

1.5 Sądownictwo:

1.5.1Opiekę nad sądem sprawuje rząd, który wybiera nastepujace osoby:

Sędziowie - w liczbie zależnie od potrzeb

Rady przysięgłych - w liczbie po 5-10 na sędziego

Przewodniczący Sądu Najwyższego

Trybunał Stanu - 3-5 osób

1.5.2

Sedziowie mają za zadanie rozsądzac sprawy o rzeczy takie jak: Zabójstwa (gnębienie, nie pojedynki) Kradzieże (j.w.) Zachowanie nieodpowiednie (język, zachowanie itp.)

Werdykt wydaje sędzia za aprobatą Rady przysięgłych

1.5.3 Sąd NajwyższyZajmuje się sprawami najwyższej wagi oprócz posądzenia o zdradę stanu. Werdykt może być ustalony przez Sędziego i Rade przysięgłych bądż poddany głosowaniu rządu/obywateli.

1.5.4 Trybunał Stanu zajmuje się sprawami typu: Odwoływanie posłów senatorów i człąków Trybunału, gdy istnieje posądzenie o działanie na szkodę Laca.

1.5.5 Lam jest nieodwoływalny.

1.5.6 Sprawe do sądu wnieść może:

Obywatele(w liczbie identycznej jak przy ustawie)
Posłowie (j.w.)
Senatorowie(j.w.)
Trybunał(j.w.)
Organy ścigania (o nich później)
Zarejestrowani Prokuratorzy (j.w.)

1.5.7 Niezbędne jest zarejestrowanie chętnych obywateli, obznajomionych z prawem Laca, jako Adwokatów i prokuratorów, by mogli oni bronic skarżyć odpowiednie osoby.

1.6 Organy ścigania

Oragny Ścigania, swoista policja (nie ZOMO) to grupa obywateli uprawnionych do ściganie przestępstw na terenie Laca. Maja oni NAKAZ pomocy gnębionym, prześladowanym, bądź inaczej nachodzonym obywatelom. Maja też NAKAZ ścigania przestępców. Mają PRAWO do stosowania siły jednak wszelki przejawy terroru poddawane byłyb karze (po uprzednim procesie).

1.6.1 Obywatele pracujący dla Laca (Adwokaci, Prokuratorzy, Organy ścigania) wynagradzani są dzienną/tygodniowa/miesięczna pensją w ustalonej wcześniej ilością Złotych Monet, a także np. punktami ds.

1.7 Konstytucja ma charakter otwarty, więc każda poprawka, dopisek, uwzględnione będą, i w finalnej wersji przedstawione jako propozycja ustroju na Lacu
===============================================

P.S. To tylko propozycja, zawierająca zapewne wiele błeów, proszę nie o jej wyśmianie, zapomnienie, bądź zignorowanie, a o poprawienie.
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez Abaddona » So lut 08, 2003 5:19 pm

Powyzsza wiadomosc jest za dluga, jak mniemam po przeczytaniu 5 pierwszych linijek debilna, i zmuszony jestem ja wysmiac :D
niebo jest żółto-zielone
Emblemat użytkownika
Abaddona
 
Wiadomości: 163
Dołączył(a): Pn lut 11, 2002 2:00 am
Lokalizacja: skąd mam wiedzieć

Polityk

Wiadomośćprzez Quinnven » So lut 08, 2003 5:41 pm

:lol:
Gerino nie wiem kim jesteś ale chyba pomyliły ci się fora. Powinieneś być na jakimś forum dla polityków albo od razu w sejmie. Tam jest dużo takich jak ty i jeden więcej nie zrobi różnicy :lol:
Ona powróci by zasiąść na tronie!!!
Emblemat użytkownika
Quinnven
 
Wiadomości: 8
Dołączył(a): Wt sty 21, 2003 3:48 pm
Lokalizacja: Jest gdzieś lecz niewiadomo gdzie, świat w którym...

Jestem za a nawet przeciw

Wiadomośćprzez Gerino » So lut 08, 2003 7:34 pm

Tak, aż tyle trzeba przeczytać... Właściwie nie trzeba, można wyśmiać bez czytania. Ale co mnie to obchodzi. Polityk? To że nie masz argumentów nie znaczy że możesz mnie obrażać;)
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez Ulryk-away » So lut 08, 2003 8:56 pm

W obecnym systemie jest dużo prościej, nie ma kłopotu z wyborami, władza jest sprawowana społecznie i nikt nie żąda za to wynagrodzenia. Ponadto nie ma kłopotów z wprowadzaniem ustaw, gdyż rada bogów jest jednomyślna i się nigdy nie myli.
Po co zmieniać doskonały system?

Ulryk
Ulryk-away
władca Drimith
 
Wiadomości: 352
Dołączył(a): Wt maja 29, 2001 2:00 am

Hmm

Wiadomośćprzez Gerino » N lut 09, 2003 2:14 pm

Może dlatego, że to właśnie bogowie sprawują władzę, co mi nie pasuje. Ale jak wiadomo jesem chory psychicznie, więc ja kończę dyskusję...
Aha, niech moc poradzi sobie bezemnie...
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Świetny plan!!!

Wiadomośćprzez Tzeentch » N lut 09, 2003 5:13 pm

Dobra, wprowadzamy demokrację na LACu, ale ja będę królem z władzą absolutną, łącząc w swojej skromnej osobie władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Może być?? Aha, tylko ja będę miał prawo zwoływać posiedzenia parlamentu... Za moje czyny będą odpowiadać ministrowie (przymusowa kontrasygnata).

Pozdrawiam...
Emblemat użytkownika
Tzeentch
książę wampirów
 
Wiadomości: 1280
Dołączył(a): Śr maja 08, 2002 2:00 am
Lokalizacja: Szczecin

Brawo

Wiadomośćprzez Gerino » N lut 09, 2003 7:43 pm

Brawo. W ten przepiękny sposób stworzyłeś Demokratyczną Monarchię Absolutną. Wszyscy się cieszą. opublikuj to gdzieś.
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez Val » Pn lut 10, 2003 5:11 pm

Masz cholernie cholerną rację, Gerino. Powinniśmy skończyć z żądami tyrana i jego odbytu! Viva la Revolucion!
Ostatnio edytowano Pn mar 13, 2006 9:02 am przez Val, łącznie edytowano 1 raz
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Viva la Revolucion!

Wiadomośćprzez Gerino » Pn lut 10, 2003 6:26 pm

Viva la Revolucion!
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez xxŁoś(EOB) » Wt lut 11, 2003 6:31 pm

Valdrab napisał:
Masz cholernie cholerną rację, Gerino. Powinniśmy skończyć z żądami tyrana i jego odbytu! Viva la Revolucion!

Muhuhuhu! Gdzieś czytałem, że popierasz komunizm, czy znowu źle przeczytałem?
Ostatnio edytowano Wt wrz 16, 2003 4:49 pm przez xxŁoś(EOB), łącznie edytowano 1 raz
xxŁoś(EOB)
 
Wiadomości: 457
Dołączył(a): N sty 19, 2003 8:26 pm
Lokalizacja: 3km od miasta Kingston

Wiadomośćprzez Val » Śr lut 12, 2003 5:00 pm

Wszystko się zgadza. Popieram komunizm, a mówiąc ściślej anarchię komunistyczną. Czyli komunizm bez centralnego ośrodka władzy. Komunizm, drogi EOB odrzuca jednego władcę. Ba! Odrzuca władzę ścisłej czołówki. Komunizm, lub jeśli wolisz socjalizm to rządy ludu.
Ostatnio edytowano Pn mar 13, 2006 9:02 am przez Val, łącznie edytowano 1 raz
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Tia...

Wiadomośćprzez Gerino » Śr lut 12, 2003 7:55 pm

Tja, jednak nie obchodzą mnie twoje przekonania polityczne (choć podobał mi się ZSRR) ale ważne żeby się zgadzały z moimi ;>
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez Grzechu » Cz lut 13, 2003 1:57 pm

Gerino: chyba bardziej żałosne niż śmieszne niestety...
Mi wystarczy gdy patrzę w gazetę lub dziennik i widzę co się dzieje w naszym pięknym kraju. Z jakiego powodu? Głównie z tego, że zasady panują chyba mniej więcej takie jak podałeś (przyznaję, nie zdzierżyłem czytania całości) ORAZ z powodu mentalności naszego społeczeństwa. I nie wmówisz mi że tu miałoby być inaczej! Jestem już jakiś czas na Lacu i każda próba przeniesienia zasad z naszego kochanego demokratycznego kraju na Laca właśnie powoduje u mnie pianę na ustach, bo ZAWSZE TO MA ZWIĄZEK Z PRZEKRĘTAMI (właśnie tak jak u nas w kraju). Dziwne że zawsze najgłośniej krzyczą o niesprawiedliwości krętacze.
Niestety panowie i panie. Nigdy czegoś takiego nie będzie na Lacu.
A ja dodatkowo ubolewam że system jest tak spaczony w Polsce. Ale to już się kwalifikuje na inne forum (więc w tej kwestii proszę tu nie odpowiadać)...
Grzechu [LAC]
Emblemat użytkownika
Grzechu
władca Valisandrii
 
Wiadomości: 353
Dołączył(a): Pn maja 28, 2001 2:00 am
Lokalizacja: W-wa

Ja tam widze....

Wiadomośćprzez Gerino » Pt lut 14, 2003 8:06 pm

Nie wiem. Wy ślepi czy głupi jesteście (...) ale, czy nie widzicie, że ja to napisałem dla czystej prowokacji i śmiechu.(...) :evil: jednak wy to potraktowaliście zbyt (...) poważnie, i myśleliście, że taki jakbyniebyło nierealny do wprowadzenia ustrój chciałbym wprowadzić(...) Po za tym u autora stwierdzono chorobę psychiczną.(...)

P.S.1 Kończę oficjalnie dyskusję i odcinam się od tematu. Stwierdzam dla (...) przypomnienia, że to był rodzaj żartu (...)

P.S.2 Jak Widziałem nikomu nie chcę się czytać za duzo więc wyciąłem (...) sporo z tego listu >;)

P.S.3 Jeżeli by ktoś mógł to niech zamknie ten temat.
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm

Wiadomośćprzez Val » Pt lut 21, 2003 4:36 pm

A tak mądrze gadałeś:]. Z drugiej strony prowokacja sama w sobie jest czymś fantastycznym i nie ma nic złego w bezmyślnym prowokowaniu. O, nie! Więc jeśli mógłbyś tylko pisać przy swych kolejnych prowokacjach, że prowokujesz, to byłbym wdzięczny, bo w mym maluteńkim móżdżku może się nie mieścić to, że ktoś coś robi po prostu dla draki.
Ostatnio edytowano Pn mar 13, 2006 9:03 am przez Val, łącznie edytowano 1 raz
ulice upadły mi na bablon
Emblemat użytkownika
Val
 
Wiadomości: 2203
Dołączył(a): N lis 10, 2002 3:26 pm
Lokalizacja: Skąd mam wiedzieć?

Wiadomośćprzez Gerino » N lut 23, 2003 1:55 pm

Jak chcesz to kontynuuj moje dzieło, ale ja się odcinam, jakoś nie mam nastroju do kłótni z kimkolwiek...
“Though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil,” yeah, because I’m the wickedest sonofabitch you’re gonna find down here.
Emblemat użytkownika
Gerino
 
Wiadomości: 2179
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2002 6:23 pm


Powrót do Lac



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron